Miód akacjowy - dlaczego pozostaje ciągle płynny?

Spis treści

Produkty pszczele są chętnie wykorzystane podczas gotowania. Nie tylko sprawdzają się w domowym zastosowaniu, ale również mają one długie tradycje w leczeniu alternatywnym. Współcześnie są także wykorzystywane w produkcji podstawowych leków medycyny konwencjonalnej. Jednym z najbardziej cenionych jest miód akacjowy, który pozyskany jest przez pszczoły z nektaru kwiatów drzewa zwanego powszechnie akacją, należącą do rodziny bobowatych.

Jak wygląda i smakuje miód akacjowy?

Wyrób pszczeli charakteryzuje się jasnosłomkową barwą oraz delikatnym zapachem kwiatów z drzewa. Na tle innych miodów wyróżnia się łagodnym smakiem, przez co idealnie pasuje do posłodzenia kawy i herbaty – jest on również chętnie wybierany przez dzieci. Uważa się, że jego suplementacja może pomagać we wspomaganiu leczenia dróg oddechowych, a także w problemach z układem pokarmowym. Przy pozwoleniu lekarza prowadzącego, w niewielkich ilościach, może być spożywany nawet przez osoby cierpiące na cukrzycę.

Płynny miód z akacji

Produkt ma wiele walorów i właściwości prozdrowotnych – zawiera duże ilości flawonoidów, witamin z grupy B, minerałów i innych składników odżywczych. Wyrób pszczeli długo pozostaje płynny ze względu na przewagę fruktozy nad glukozą w jego składzie. Wspomniany gatunek w stanie patoki może pozostać nawet do 12 miesięcy – podobnie jest w przypadku wyrobu spadziowego. Skrystalizowana postać nazywana jest krupcem. Okres krystalizacji jest zależny od rodzaju wykorzystanych w produkcji drzew i krzewów.

miód akacjowy

Miód akacjowy z własnej pasieki

Delikatny w smaku miód wyróżnia się niewielką ilością pyłków, dzięki czemu może być swobodnie spożywany przez alergików. Decydując się na kupno produktu, warto wybierać naturalne pasieki, które dbają o powiększanie drzewostanu na terenach leśno-rolnych. Na rynku dostępnych jest wiele produktów powstałych z różnorodnych gatunków roślin, dzięki czemu każdy może znaleźć rozwiązanie, które jest dla niego najkorzystniejsze pod względem smakowym i zarazem zapachowym.

Brak komentarzy w tym momencie.
Loading...