-
Menu główne
-
Miody
Wróć
-
-
-
-
Polecany produkt
-
-
-
Polecany produkt
-
-
-
Cuda z ula
Wróć
-
-
-
Polecany produkt
-
-
-
Polecany produkt
-
-
-
Zestawy i akcesoria
Wróć
-
-
-
Polecany produkt
-
-
-
Polecany produkt
-
-
- O Pasiece
- Dla dystrybutorów B2B
- Gdzie nas znaleźć
- Promocje Zaloguj się
Miód nostrzykowy
Nostrzyk biały i nostrzyk żółty to dwie z wielu odmian miododajnej rośliny bobowatej, których wydajność miodowa zachwyca nie tylko pszczoły, ale także pszczelarzy. Miód nostrzykowy to jeden z mniej znanych gatunków miodu, które można znaleźć na półkach naszej pasieki.
Jeżeli szukasz jakiejś oryginalnej odmiany miodu, który ma wyjątkowe właściwości zdrowotne, to koniecznie spróbuj miodu nostrzykowego. Poznaj jego słodki, lekko kwaskowaty i delikatnie waniliowy smak, to miód, który jest nie tylko pyszny, ale ma także wyjątkowe właściwości zdrowotne.
Skąd bierze się miód nostrzykowy?
Nostrzyk jest rośliną, którą możemy spotkać w całej Europie, na terenie Polski występuje nostrzyk biały – osiąga wysokość półtora metra i nieco niższy nostrzyk żółty. Oba gatunki mają ząbkowane liście i kwiaty zebrane w niewielkie grono. Na szczególną uwagę zasługuje jego wydajność miodowa, która wynosi blisko 700 kg z hektara.
Nostrzyk kwitnie w naszym kraju od lipca nawet do października. Z nektaru zebranego przez pszczoły w tym czasie powstaje miód o niepowtarzalnych właściwościach zdrowotnych. Niewielka popularność miodu nostrzykowego zaczyna pomału się zmieniać i coraz więcej osób docenia jego walory smakowe i lecznicze. Specyficzny zapach, delikatnie waniliowy i lekko kwaskowaty smak, pozwalają odróżnić miód nostrzykowy od innych popularnych rodzajów miodu.
Właściwości miodu nostrzykowego
W przypadku miodu ważny jest jego smak zapach i wygląd, ale tak naprawdę najważniejsze są jego cenne właściwości lecznicze. Miód nostrzykowy zawiera składniki, których próżno szukać w innych gatunkach miodu - wśród nich jest na przykład kumaryna mająca właściwości rozrzedzające krew. To właśnie z uwagi na jej obecność zaleca się spożywanie miodu nostrzykowego osobom uskarżającym się na słabszą pracę układu sercowo-naczyniowego.
Ze względu na zawartość kumaryny miód nostrzykowy powinien być elementem diety osób narażonych na zakrzepowe zapalenie żył. Zaleceniem do sięgnięcia po miód z nostrzyka może być także choroba wieńcowa serca, miażdżyca, migrena oraz dolegliwości na tle nerwowym.
Miód nostrzykowy zawiera także kwasy fenolowe, alantoinę oraz inne przeciwutleniacze, dzięki czemu sprawdza się w różnych dolegliwościach, a nawet przyspiesza gojenie ran. Warto spożywać miód nostrzykowy, także w ramach zapobiegania różnego rodzaju chorobom.
Przeznaczenie miodu nostrzykowego:
Zastosowania miodu nostrzykowego:
Poznaj pyszny miód z nostrzyka
Jeżeli lubisz miód, zwłaszcza jego zapach i szukasz nowych smaków, koniecznie sprawdź miód nostrzykowy. Właściwości lecznicze, jakie wiążą się z jego spożywaniem to dodatkowa zaleta, o której warto pamiętać. Jak wszystkie rodzaje miodów także i ten na początku jest płynny, ma piękną złotą barwę, która po skrystalizowaniu jaśnieje.
Dietetycy namawiają do ograniczania ilości cukru w diecie, dlatego warto zastąpić popularny rafinowany produkt pysznym miodem. Można go dodać do herbaty lub zjadać na kanapce i w ten sposób cieszyć się pysznym smakiem, a jednocześnie dbać o zdrowie swojego organizmu.
Co jeszcze warto wiedzieć o miodzie z nostrzyka?
Najbardziej charakterystyczny dla miodu z nostrzyka jest jego zapach, który wielu osobom kojarzy się z letnią łąką, a niektórzy określają go jako aromat waniliowy. Jednak oprócz właściwości smakowych warto zwrócić uwagę na jego działanie prozdrowotne. Miód nostrzykowy ma działanie uspokajające, a także działanie nasenne – w przeciwieństwie do specyfików z aptecznych półek, miód nie uzależnia.
Jeżeli mówimy o jego właściwościach, to warto wspomnieć także właściwości bakteriobójcze, dzięki czemu może łagodzić stany zapalne w gardle czy jamie ustnej. Podobnie jak pozostałe gatunki miodów, które możesz kupić w naszej pasiece, ten produkowany z nostrzyka, pomoże Ci budować odporność i wpłynie wzmacniająco na działanie całego organizmu.
Warto jednak wspomnieć, że ze względu na zawartość kumaryny, osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe powinny ograniczać spożywanie miodu nostrzykowego, ponieważ jego nadmiar może doprowadzić do zbyt dużego rozrzedzenia krwi.