Trochę historii

pasieka pszczół

Gospodarstwo Pszczelarskie "Dutkowiak" liczy około 1800 rodzin pszczelich i jest największą zawodową pasieką na terenie zachodniej Polski. Z pewnością zaliczyć ją można do największych w kraju. Jesteśmy rodzinnym gospodarstwem rolniczym, założonym przez Iwonę i Remigiusza Dutkowiaków. Tradycje pszczelarskie kontynuuje nasz syn Michał wraz z żoną Karoliną. Oprócz produkcji zajmujemy się hodowlą matek, ich inseminacją, dbamy o rozwój pszczelarstwa w Polsce będąc czynnym członkiem Stowarzyszenia Pszczelarzy Zawodowych. Niezmiennie od ponad 40 lat naszą domeną jest pozyskiwanie miodu z własnej pasieki.

Tradycje pszczelarskie w rodzinie Dutkowiak zaczęły rozwijać się już w 1982 roku, kiedy to Poznaniak Remigiusz dostał od swojego teścia Mariana - znanego w Sulęcinie pszczelarza, pierwsze 6 uli, które pochłonęły go na tyle, że już w kolejnym roku rozwinął pasiekę do 30 uli. Z czasem okazało się, że nie da się już łączyć pasji z pracą trenera strzelectwa sportowego i karierą zawodniczą, więc z pasjonata stał się profesjonalnym pszczelarzem, zbierającym informacje o gospodarce pasiecznej z wielu publikacji naukowych oraz korzystając z praktycznej wiedzy innych pszczelarzy poznanych w trakcie rozwijania swojej pasji. Dzięki wsparciu Iwony Dutkowiak, która z wykształcenia jest mgr inż zootechniki, ale także wychowała się wśród pszczół powstało Gospodarstwo Pszczelarskie Dutkowiak w Sulęcinie. Dziś nadal jedno z największych gospodarstw rolnych w Polsce prowadzących gospodarkę pasieczną. Na początku 90-tych pasieka liczyła 200 uli i od tamtego czasu sukcesywnie dochodziła do dzisiejszych rozmiarów.

gospodarstwo pszczelarskie

Dziś o sile naszej pasieki stanowią nie tylko pszczoły, ale także ludzie, z którymi pracujemy. Nasz zespół to wykształceni w zawodzie pszczelarze, często też członkowie rodziny oraz grupa zaufanych pracowników produkcji, z których zaangażowania możemy być dumni. Dzięki temu możecie być pewni, że kupując nasz miód dostajecie miód z rodzinnej pasieki.

zespół pasieki dutkowiak

Sulęcin

Sulęcin to kraina miodem płynąca. Sprzyjają temu warunki przyrodnicze okolic Sulęcina w woj.lubuskim, gdzie gospodarstwo ma swoją siedzibę. Tereny wokół miasta zawsze miały charakter rolniczy i leśny. Nie ma tu ciężkiego przemysłu a rolnicze pola, łąki, lasy i jeziora stanowią większość powierzchni naszego powiatu. Dzięki temu powietrze w okresach zbiorów jest czyste i zdrowe, a latem odwiedza nas wielu turystów z różnych zakątków Polski podzielających tą opinię.

To tutaj, w promieniu do 60km od miasteczka stacjonują nasze pasieki, tutaj pozyskujemy nasze produkty pszczele - naturalny miód pszczeli, propolis, pierzga, pyłek kwiatowy i mleczko pszczele.

Lubuskie Miody - Park Narodowy Ujście Warty - Miód łąkowy z Ujścia Warty

Lubuskie znane jest jako kraina winem i miodem płynąca. Nie inaczej jest w powiecie sulęcińskim i okolicach - zielone lasy akacjowe, kwitnące żółte pola rzepaku czy też fioletowe połacie facelii w czerwcu - tak piękny i dziewiczy teren aż prosi się o pozyskiwanie dobrego polskiego miodu.

Park Narodowy Ujście Warty
Park Narodowy Ujście Warty

Jeśli dodamy do tego dzikość przyrody i różnorodną roślinność łąk Parku Narodowego Ujście Warty - nie może powstać z tego nic innego jak pyszny miód łąkowy czy też nektarowo-spadziowy - prawdziwe Kulinarne Dziedzictwo. Nic dziwnego, że już w 2004 roku miód łąkowy z Parku Narodowego Ujście Warty został wyróżniony perłą w konkursie Nasze kulinarne dziedzictwo.

Wycieczki

Jeśli chcecie zobaczyć jak wygląda praca w pasiece i nowoczesna pracownia pszczelarska zapraszamy na wycieczkę po naszym gospodarstwie. Zapraszamy grupy turystyczne i szkolne, głównie w sezonie wiosna-lato-jesień. Jesteśmy w stanie obsłużyć w jednym czasie grupę do 40 osób, ale istnieje również możliwość podziału na tury. Chętnie opowiemy o pasiece i produkcji miodu również po niemiecku. O szczegóły prosimy dzwonić do pasieki - tel. 95 755 45 72 lub wysłać zapytanie mailowo na pasieka@dutkowiak.pl

wycieczki w pasiece

Nasze pszczoły - hodowla matek

Od początku istnienia pasieki stawiamy na jakość rodzin pszczelich i ich zdrowy rozwój. Aby to osiągnąć zajmujemy się hodowlą matek zarówno dla siebie, jak i pszczelarzy z lokalnych związków i koła pszczelarskiego. Dobra matka pszczela to gwarancja właściwego rozwoju rodziny pszczelej, nastroju roboczego oraz wydajności z ula. Ponadto hodowla matek pozwala nam pozyskać niewielkie ilości mleczka pszczelego. Standardowo hodujemy pszczołę rasy krainka. W gospodarce pasiecznej stosujemy ule w typie wielkopolskim.

hodowla matek w pasiece dutkowiak

hodowla matek pszczelich

Jeśli jesteście zainteresowani zakupem matek pszczelich - zapraszamy do kontaktu bezpośrednio z szefem i założycielem pasieki w Sulęcinie - Remigiuszem Dutkowiakiem pod nr tel. 95 755 45 72.

hodowla pszczół

O sklepie on-line

Cieszymy się, że możemy być z Wami również w sprzedaży on-line. Z myślą o dotarciu do każdego zakątka Polski i innych krajów UE założyliśmy dla Was sklep internetowy oferujący różne formy wysyłki i wygodne płatności on-line. Sklep internetowy ma swoją siedzibę w Poznaniu w dzielnicy Podolany, gdzie możecie wygodnie odebrać od nas miód osobiście.

Dane sklepu internetowego

Aleksandra Dutkowiak "Mój Miód"
ul. Strzeszyńska 129
60-479 Poznań
NIP 4290001061

Nr konta do wpłat w PLN/mbank
52 1140 2004 0000 3202 7911 1397

Nr konta do wpłat w EUR/ING Bank Śląski
IBAN: PL 88 1050 0145 1000 0091 1983 5537
BIC/SWIFT: INGBPLPW

Nasz zespół

Aleksandra Dutkowiak
tel. 600221028

Michał Szóstak
tel. 606956780
sklep@dutkowiak.pl

Loading...