Gospodarstwo

Gospodarstwo Pszczelarskie "Dutkowiak" liczy 1500 rodzin pszczelich , jest największą zawodową pasieką na terenie zachodniej Polski i z pewnością zaliczyć ją można do największych w kraju. Początki pasieki sięgają 1982 roku, kiedy to zostało zasiedlonych 6 pierwszych uli. Rok 1983 to już 30 rodzin pszczelich, następny 60. Na początku lat 90 pasieka liczyła 200 rodzin i stopniowo zwiększana była aż do stanu obecnego.
      Od początku gospodarstwo nastawione jest na pozyskiwanie miodu. Sprzyjają temu warunki przyrodnicze okolic Sulęcina w woj.lubuskim, gdzie gospodarstwo ma swoją siedzibę. Teren ten niegdyś o wyrażnie rolniczym charakterze, dzięki walorom krajobrazowo-przyrodniczym również na wskutek przemian gospodarczych zostaje odkrywany i doceniany jako ciekawy rejon turystyczny. Brak przemysłu , wysoki poziom zalesienia, czyste i zdrowe powietrze to dodatkowy atut naszego regionu. Tutaj stacjonują nasze pasieki, tutaj pozyskujemy nasze produkty pszczele - naturalny miód pszczeli, propolis, pierzga, pyłek kwiatowy i miody.


     

      Pierwszym towarowym pożytkiem jest mniszek. Znaczący areał rzepaku ozimego pozwala na dość duże zbiory tego miodu. Kolejnym ważnym pożytkiem jest akacja. Lubuskie, także okolice Sulęcina to prawdziwe "zagłębie akacjowe". Miód akacjowy to połowa zbiorów naszej pasieki. Cennymi pastwiskami pszczelimi są nieużytki rolne bogate w dziko rosnące rośliny zielne, łąki z terenów nadobrzańskich i nadwarciańskich. Niezwykle ważne i z reguły niezawodne są wrzosowiska dające cenny miód wrzosowy. W celu zwiększenia asortymentu i zaspokojenia oczekiwań klienta realizujemy także dalekie wędrówki na pożytek spadziowy.
      Zróżnicowana baza pożytkowa to pierwszy krok do uzyskania miodu o wysokich walorach smakowych i jakościowych. Kolejne to utrzymanie zdrowych i silnych rodzin pszczelich, wyposażenie ula i pracowni, odpowiednie warunki przechowywania produktów. W tym celu w roku 1987 wybudowaliśmy pracownię o powierzchni 600 m2, wyposażoną w sprzęt ze stali nierdzewnej, z nowymi rozwiązaniami technicznymi ułatwiającymi pracę i pozwalającymi uzyskać produkty o najwyższych parametrach jakościowych. Potwierdzeniem tego jest certyfikat Polskiego Związku Pszczelarskiego, badania w niezależnych laboratoriach, nagrody i wyróżnienia w licznych konkursach na najlepszy produkt. Naszą specjalnością są miody rozlewane na zimno tzw. kremowe.


     

      Pasieka "Dutkowiak" poza miodami pozyskuje pyłek kwiatowy w ilości ok. 1500 kg rocznie, chociaż możliwości produkcyjne znacznie przekaczają tę wielkość. W ofercie gospodarstwa jest również propolis i wosk pszczeli. Jednakże dla zapewnienia zdrowego środowiska w ulu, wosk w większości wykorzystuje się do produkcji węzy. W pasiece na bazie materiału zarodowego hodujemy użytkowe matki pszczele, również z przeznaczeniem na rynek. Oferujemy także pakiety pszczół w formie 5-cio ramkowych rodzin. Jesteśmy przygotowani technicznie i merytorycznie do produkcji mleczka pszczelego, które na początku lat 90 pozyskiwaliśmy w ilości 25 kg, obecnie czynimy to na zamówienie.


     

Nasze miody otrzymały najwyższe wyróżnienie "PERŁĘ" w ogólnopolskim konkursie
"NASZE KULINARNE DZIEDZICTWO 2004" w kategorii najlepszy regionalny produkt żywnościowy.


W roku 2005 z satysfakcją odnotowaliśmy kolejne sukcesy :

1 miejsce etap wojewódzki w konkursie Agroliga w kategorii "Rolnicy"

1 miejsce za miód wrzosowy w konkursie na najlepszy miód podczas Dolnośląskiego Święta Miodu i Wina w Przemkowie

Tytuł wicemistrza Krajowego Agroliga 2005 w kategorii "Rolnicy" - konkurs organizowany przez Ośrodki Doradztwa Rolniczego, redakcję czasopisma Agrobazar, Redakcję Programów Rolnych TVP program 1
 
05.04.2020

Dodatnie wiosenne temperatury sprzyjają oblatywaniu kwitnących w tym czasie drzew mirabelkowych. Pszczoły zbierają już  miód i pyłek, ale nie myślcie, że będzie wam dane go spróbować - pierwsze plony zawsze oddaje się pszczołom dla wzmocnienia ich rodzin i przygotowania do dalszej pracy. 

08.12.2017

Wypróbowane pierniki

Newsletter