Aktualności »

W symbiozie z pszczołami

Drukuj

 

 Jeż to zwierzę, które budzi bardzo pozytywne skojarzenia u większości z nas.  Pamiętamy obrazki przedstawiające te pożyteczne stworzenia z jabłkami na kolcach. Wiemy, że żywią się owadami, dżdżownicami, żerują nocą i zapadają w sen zimowy. Niestety zwykle na tym kończy się nasza wiedza. Szkoda, bo objęte w Polsce ścisłą ochroną jeże czasami potrzebują naszej pomocy. Podczas pracy w pasiece miałam okazję przyjrzeć się z bliska temu sympatycznemu stworzeniu dlatego postanowiłam zgłębić wiedzę na jego temat. 

 

                                                                                                                                                                                

 

 

Jeż  europejski (max 1,2 kg, 20-30 cm długości) to największy ssak owadożerny w Polsce. Jego ciało jest pokryte zbudowanymi z keratyny kolcami. Jest ich około 5 tys. Bardzo silny mięsień okrężny umożliwia zwierzęciu zwijanie się w kulkę w obliczu niebezpieczeństwa. Jeże z reguły mają ubarwienie szarobrunatne, z jaśniejszym brzuszkiem. Ruchliwy, wilgotny nosek jeża jest świetnym narządem czuciowym. Zwierzątko ma doskonały węch, słuch i smak. 

 

Prowadzi nocny tryb życia. Przemierza leśne i parkowe zarośla w poszukiwaniu pożywienia.   Zjada owady, ślimaki, dżdżownice, małe gryzonie, jaja ptasie, grzyby lub nadpsute owoce. Jeże nie muszą robić zapasów na zimę- odżywiają się wtedy tłuszczem zgromadzonym w organizmie.   

  

Jeż chętnie zamieszka, a nawet rozmnoży się w ogrodzie, który jest prowadzony zgodnie z zasadami ekologii. Unika miejsc suchych i bagnistych a także tych obszarów, w których nadużywa się chemicznych środków ochrony roślin, pestycydów . Wybiera bujnie zakrzewione obszary o charakterze parkowym. Pożądany jest również zbiornik wodny. Jeże potrafią pływać i nie gardzą kąpielą, a brzegi stawu obfitują w owady i dżdżownice. Każdy, kto chce utrzymać jeża w ogrodzie powinien zostawić miejsce tworzące zwarty busz. W pobliżu mogą znajdować się gałęzie lub kompostownik. Do snu przygotowuje sobie gniazdo z liści i traw umocnione patykami. Nie powinniśmy mieć obaw, że jeże pojawią się gromadnie ponieważ są samotnikami. Nie należy brać ich do rąk ponieważ mogą mieć pchły i kleszcze. Pod dachem również nie będzie dobrym współlokatorem bo w nocy furczy, tupie, sapie i fuka. 

 

 Nic nie stoi na przeszkodzie, by jeże zadomowiły się w naszej pasiece czy ogrodzie. Wynikają z tego same zalety: zjada owady, niszczące uprawy ślimaki, małe gryzonie np. myszy, które żywią się pszczołami i niszczą ule.