Aktualności »

Rójka

 

 Pszczoły to owady społeczne. Pojedynczy osobnik nie ma szans na przeżycie, dlatego mówiąc o rozmnażaniu pszczół mamy na myśli podział rodziny, którego naturalnym przejawem jest rojenie. Rojenie to naturalny proces zachodzący w rodzinach pszczelich, to mechanizm zapewniający utrzymanie gatunku. Z biologicznej strony nieunikniony i niezbędny, z punktu widzenia pszczelarza zawodowego niekorzystny.
Rojenie prowadzi do osłabienia rodzin produkcyjnych, destabilizuje pracę pszczelarza .   Doświadczony pszczelarz ma wiele możliwości przeciwdziałania nastrojowi  rojowemu- poszerzanie gniazda, dodawanie nadstawek, odbiór czerwiu, tworzenie odkładów, selekcja matek na mniejszą rojliwość. Czasami jednak zabiegi te w starciu naturalna potrzebą pszczół do rójki bywają niewystarczające. I tym sezonie mamy tego przykład…
 

oznaki rojenia

zawiązany kłąb, ale dlaczego na czubku drzewa?

tu potrzebna jest drabina

wiadro może służyć jako rojnica

teraz tylko potrząsnąc gałęzią

już po wszystkim

05.04.2020

Dodatnie wiosenne temperatury sprzyjają oblatywaniu kwitnących w tym czasie drzew mirabelkowych. Pszczoły zbierają już  miód i pyłek, ale nie myślcie, że będzie wam dane go spróbować - pierwsze plony zawsze oddaje się pszczołom dla wzmocnienia ich rodzin i przygotowania do dalszej pracy. 

08.12.2017

Wypróbowane pierniki

Newsletter