Aktualności »

Przedszkolaki w pasiece

 

W ostatnich dniach odwiedziła nas grupa 5latków z przedszkola nr 2 w Sulęcinie. Dzieci miały okazję zobaczyć jak wygląda pasieka oraz ul- miejsce w którym żyją pszczoły.  Poznały atrybuty pszczelarza i zobaczyły jak wygląda jego codzienna praca.  Młodzi  miłośnicy słodkiego nektaru chętnie próbowali  różnych rodzajów miodu oraz szybko zapamiętywali ich właściwości.  Pomocna okazała się w tym rymowanka dla dzieci Co nam dają pszczoły. 

 

„ Z kwiatów lipy robią pszczoły miód lipowy,

na przeziębienie, na gorączkę zwłaszcza, bardzo zdrowy.

Miód rzepakowy, jasny, prawie biały,

szybko się krystalizuje, na serduszko jest wspaniały.

Są jeszcze inne miody, leśny, łąkowy, z kwiatów wielu.

Wszystkie są dobre, więc jedz ich jak najięcej przyjacielu!"

 

Dzieci poznały w jaki sposób należy się zachować, gdy w pobliżu znajduje się pszczoła oraz jak odróżnić ją od osy. Miały również okazję poznać inne produkty pszczele:  pyłek kwiatowy i wosk, z którego wytwarza się świece. 

 

Pszczoły są  niezwykle pożytecznym i zagrożonym gatunkiem. Ich ochrona, dbałość o dobrostan i zwiększenie populacji to zadania na wiele przyszłych pokoleń dlatego tak ważna jest edukacja najmłodszych dzieci.

 

                                             

 

                                             

 

                                                                                                

 

 

                                                    

05.04.2020

Dodatnie wiosenne temperatury sprzyjają oblatywaniu kwitnących w tym czasie drzew mirabelkowych. Pszczoły zbierają już  miód i pyłek, ale nie myślcie, że będzie wam dane go spróbować - pierwsze plony zawsze oddaje się pszczołom dla wzmocnienia ich rodzin i przygotowania do dalszej pracy. 

08.12.2017

Wypróbowane pierniki

Newsletter