Aktualności »

Pierwszy miód, pierwszy pyłek

 

              Nie pamiętam tak wczesnego miodobrania , chociaż pszczelarstwem zajmujemy się ponad 25 lat. W tym roku 8 maja zaczęliśmy „kręcić” miód z mniszka. Słowo kręcić może zdziwić niektórych, ale jest ono popularne u pszczelarzy. Z pierwszym wirowaniem zazwyczaj mieliśmy do czynienia po koniec maja. W tym sezonie- oczywiście na naszym terenie- może się okazać, że w maju będziemy mieć za sobą też wirowanie i rzepaku, i akacji. Już teraz widać , ze akacja / jeżeli nie wymarznie/ zakwitnie w ciągu tygodnia, a lipa tuż po niej. Oczywiście nie chodzi tu o bicie rekordów. Termin wybierania miodu musi być optymalny- tzn. miód musi być dojrzały, co oznacza, ze nie powinien zawierać więcej niż 20% wody . Wyższa zawartość wody może powodować fermentacje miodu. Zbyt szybkie wybieranie miodu to dość powszechny grzech naszych pszczelarzy.
          Maj to początek żniw u pszczelarzy, to okres ciężkiej pracy. To nie tylko wybieranie miodu, to ciągła praca z rodzinami pszczelimi. Wywózka pszczół na pożytki, przeglądy, poszerzanie gniazd, dodawanie węzy, walka z nastrojem rojowym pszczół, hodowla matek.
Maj to też najlepszy okres na pozyskiwanie pyłku kwiatowego. W tym czasie uzyskuje się pyłek o najlepszych walorach smakowych, a jak wszyscy zjadacze pyłku wiedzą smak pyłku jest często warunkiem jego zażywania.

29.07.2016

 Miód mniszkowy - wyjątkowo aromatyczny, wiosenny miodek  stymuluje czynności nerek, wątroby oraz żołądka.  Delikatna, kremowa konsystencja zadowoli nawet najwybredniejszych smakoszy słodkiego nektaru. 

25.04.2016

Żaden gospodarz ogrodu czy pasieki nie powinien się zjeżyć, gdy zadomowi się u niego jeż. Trudno bowiem o drugie zwierzę, które byłoby tak niekłopotliwe, pożyteczne i przy tym tak sympatyczne. 

 

Newsletter