Aktualności »

Mleczko pszczele

Pszczoły znane są już od kilku tysięcy lat. Jednak przez całe wieki człowiek korzystał głównie z jednego ich produktu- miodu. Okazuje się jednak, że umiejętne wykorzystanie innych produktów  jak pyłek kwiatowy, propolis, wosk czy mleczko pozwalają na wyleczenie wielu schorzeń. Poruszam ten temat, ponieważ od niedawna w naszej ofercie znajdą Państwo mleczko pszczele w miodzie. Poniżej postaram się wyjaśnić czym jest dany produkt oraz  jakie jest jego działanie.

 

Mleczko pszczele powstaje w gruczołach gardzielowych młodych pszczół robotnic, a przeznaczone jest do karmienia larw i matek pszczelich w okresie czerwienia, musi więc posiadać wszystkie składniki potrzebne do budowy i funkconowania organizmu. Istotnie zawiera ono duże ilości pełnowartościowego białka (ok. 15%), cukry proste, witaminy, mikro i makroelementy oraz to co wyróżnia je spośród pszczelich produktów- hormony: neurohormon acetylocholinę i hormony płciowe estradiol, progesteron i tesosteron.

 

Działanie

Mleczko pszczele polecane jest w stanach wyczerpania fizycznego i nerwowego, w obniżeniu sprawności intelektualnej. Zaleca się stosowanie mleczka jako środka pomocniczego w leczeniu niedokrwistości serca, miażdżycy naczyń krwionośnych, nadciśnienia. Przydatne jest także w leczeniu schorzeń układu pokarmowego jak: choroba wrzodowa, przewlekłe zaparcia, stany zapalne jelita grubego.

Mleczko ze względu na swoje właściwości znalazło zastosowanie w geriatrii. Podwyższa ono sprawność słuchu i wzroku, dostarcza niezbędnych składników pokarmowych.

 

Przechowywanie

Mleczko pszczele jest produktem nietrwałym. W temperaturze pokojowej dość szybko traci swoje właściwości biologiczne. Łatwym sposobem konserwacji jest zmieszanie go z miodem w stężeniu 0,4-5%. Uważa się, że 2% roztwór mleczka w miodzie jest najbardziej optymalny pod względem składu ilościowego i przyswajalności.

 

Dawkowanie

Mleczko w miodzie spożywa się 2 razy dziennie po 1 łyżeczce, rano i w południe na 30 min przed posiłkiem. Wyższe dawki w przypadku poważnych zachorowań powinny być stosowane pod kontrolą lekarza.

 

Przeciwskazania

Przeciwskazaniem do leczenia mleczkiem pszczelim jest alergia na ten produkt (bóle brzucha, nudnośc, wymioty), niewydolność nadnerczy, ostre choroby zakaźne, alergiczne i nowotworowe.

 

 

 


pszczoły karmicielki na matecznikach

przyjęte mateczniki

mleczko gotowe do wybrania

mateczniki z mleczkiem

   
05.04.2020

Dodatnie wiosenne temperatury sprzyjają oblatywaniu kwitnących w tym czasie drzew mirabelkowych. Pszczoły zbierają już  miód i pyłek, ale nie myślcie, że będzie wam dane go spróbować - pierwsze plony zawsze oddaje się pszczołom dla wzmocnienia ich rodzin i przygotowania do dalszej pracy. 

08.12.2017

Wypróbowane pierniki

Newsletter