Aktualności »

Facelia – roślina miododajna

  

 

Facelia jest rośliną pochodzącą z Kalifornii. Według niektórych źródeł, po raz pierwszy została sprowadzona do Holandii w 1915 roku, skąd wkrótce rozpowszechniła się po całej Europie jako roślina pastewna i … miododajna.

 

Facelia to rodzaj roślin z rodziny ogórecznikowatych. Jej pędy osiągają od 30 do 70 cm wysokości. Łodygi są rozgałęzione, gęsto pokryte sztywnymi włoskami, liście podwójne, pierzasto wcinane. Korona kwiatu utworzona jest z 5 zrośniętych ze sobą płatków długości 5-7 mm, które przybierają barwę od błękitno- fioletowej do jasno błękitnej, rzadziej białej. Pięć dosyć długich pręcików o purpurowo- niebieskich pylnikach wystaje z płatków korony. Facelia należy do najlepszych roślin miododajnych, przez pszczelarzy nazywana jest "królową roślin miododajnych". W polsce najbardziej znana jest facelia błękitna, charakteryzująca się dużą wydajnością nektarową i pyłkową oraz krótkim okresem wegetacji (kwitnie po około sześciu tyodniach do siewu przez 5 - 6 tygodni). Krótki okres wegetacji sprawia, że można ją siać w różnych terminach, obliczając je tak, aby zakwitła w pożądanym czasie. Pszczoły bardzo chętnie odwiedzają facelię błękitną przez cały dzień. Na 1 m 2 uprawy może pracować nawet 30 pszczół. 
 

 

Barwa miodu

jasnożółta lub zielonkawa w stanie płynnym.


Smak i aromat

jest przyjemny i delikatny dla podniebienia. Miód faceliowy charakteryzuje się lekkim, kwaskowatym posmakiem. Krystalizuje na jasno- kremowo lub prawie biało. Może być stosowady miód w codziennym żywieniu. Ze względu na łagodny smak i aromat można go stosować zamiast cukru do słodzenia wszelkich napojów i potraw.


Właściwości lecznicze:

  • doskonale wzmacnia organizm,
  • skuteczny w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych,
  • wspomaga leczenie chorób układu pokarmowego: nieżycie żołądka i dwunastnicy, problemach z wątrobą, trzustką i woreczkiem żółciowym,
  • pomaga przy leczeniu astmy oskrzelowej,
  • wspomaga leczenie chorób ukłądu krążenia, niewydolności mięśnia sercodżycy i nadciśnienia tętniczego,
  • w stanach wyczerpania fizycznego i psychicznego, wzmożonego wysiłku.

 

Ciekawostka

Pierzga w pasiece znajdującej się blisko pola facelii ma kolor niebieski.

 

               

05.04.2020

Dodatnie wiosenne temperatury sprzyjają oblatywaniu kwitnących w tym czasie drzew mirabelkowych. Pszczoły zbierają już  miód i pyłek, ale nie myślcie, że będzie wam dane go spróbować - pierwsze plony zawsze oddaje się pszczołom dla wzmocnienia ich rodzin i przygotowania do dalszej pracy. 

08.12.2017

Wypróbowane pierniki

Newsletter